Wytyczne GĹĂłwnej Kwatery ZHP dotyczÄ ce organizacji pracy harcerskiej w roku harcerskim 2020/2021 w zwiÄ zku ze stanem epidemii COVID-19
Informacje dodatkowe poniĹźej lub na stronie https://zhp.pl/wracamy/
Zgodnie z wymogami, rodzice/opiekunowie harcerzy i zuchĂłw jak i peĹnoletni czĹonkowie szczepu uczestniczÄ cy w zajÄciach prosimy o wypeĹnienie ankiety w postaci elektronicznej lub papierowej i jej dostarczenie przed zajÄciami.
a) OĹwiadczenie w wersji elektronicznej
b) OĹwiadczenie w wersji papierowej osoby niepeĹnoletniej
c) OĹwiadczenie w wersji papierowej osoby peĹnoletniej
OgĂłlne zasady bezpieczeĹstwa pracy harcerskiej
- Zasady opisane w wytycznych dotyczÄ wszystkich uczestnikĂłw form pracy harcerskiej, ĹÄ cznie z kadrÄ .
- W zbiĂłrce/spotkaniu/innej formie pracy harcerskiej, jeĹli jest ona dopuszczona do realizacji, uczestniczÄ osoby niemajÄ ce objawĂłw chorobowych sugerujÄ cych chorobÄ zakaĹşnÄ , ktĂłre w okresie ostatnich 10 dni: nie miaĹy Ĺwiadomego kontaktu lub nie zamieszkiwaĹy z osobÄ przebywajÄ cÄ na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych ani nie miaĹy Ĺwiadomego kontaktu z osobÄ zakaĹźonÄ koronawirusem.
- Osoby niepeĹnoletnie uczestniczÄ w danej formie po wyraĹźeniu pisemnej zgody przez opiekunĂłw prawnych zawierajÄ cej oĹwiadczenie o ĹwiadomoĹci ryzyka zwiÄ zanego z COVID-19. OĹwiadczenie moĹźe byÄ zĹoĹźone jednorazowo na okres roku harcerskiego jeĹli zawiera w swojej treĹci zobowiÄ zanie siÄ opiekunĂłw prawnych do jego aktualizacji w przypadku zajĹcia zmiany okolicznoĹci faktycznych bÄdÄ cych treĹciÄ oĹwiadczenia. OĹwiadczenie moĹźe byÄ zĹoĹźone w formie elektronicznej. Minimalny zakres danych niezbÄdnych do prawidĹowego zĹoĹźenia oĹwiadczenia jest publikowany na stronie zhp.pl/wracamy.
- Osoby peĹnoletnie skĹadajÄ pisemne oĹwiadczenie o ĹwiadomoĹci ryzyka zwiÄ zanego z COVID-19. OĹwiadczenie moĹźe byÄ zĹoĹźone jednorazowo na okres roku harcerskiego jeĹli zawiera w swojej treĹci zobowiÄ zanie siÄ do jego aktualizacji w przypadku zajĹcia zmiany okolicznoĹci faktycznych bÄdÄ cych treĹciÄ oĹwiadczenia. OĹwiadczenie moĹźe byÄ zĹoĹźone w formie elektronicznej. Minimalny zakres danych niezbÄdnych do prawidĹowego zĹoĹźenia oĹwiadczenia jest publikowany na stronie zhp.pl/wracamy.
- Uczestnicy powinni we wĹasnym zakresie zapewniÄ sobie Ĺrodki dezynfekujÄ ce. W przypadku osĂłb maĹoletnich obowiÄ zek ten spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.
- W trakcie organizacji jakichkolwiek form pracy harcerskiej naleĹźy stosowaÄ obowiÄ zujÄ cy na danym terenie reĹźim sanitarny (zwiÄ zany z wprowadzeniem stref şóĹtych i czerwonych). Gdy chodzi o zakrywanie ust i nosa, a takĹźe utrzymywanie zalecanego dystansu spoĹecznego, to w tym zakresie naleĹźy bezwzglÄdnie stosowaÄ siÄ do wytycznych ogĹaszanych przez upowaĹźnione do tego organy. W przypadku obowiÄ zku zakrywania nosa i ust uczestnicy powinni we wĹasnym zakresie zapewniÄ sobie osĹonÄ nosa i ust (maseczki, przyĹbice itp.) W przypadku osĂłb maĹoletnich obowiÄ zek ten spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.
- Formy pracy harcerskiej (np. biwak, , impreza chorÄ gwiana) z nocowaniem mogÄ byÄ organizowane tylko w obiektach, bazach i miejscach speĹniajÄ cych przewidziane dla nich warunki bezpieczeĹstwa, na podstawie umowy zawartej miÄdzy ZHP a podmiotem uprawnionym do dysponowania danym miejscem (zaleca siÄ aby umowa byĹa w formie pisemnej) i umoĹźliwiajÄ cym ograniczenie kontaktu z osobami niebÄdÄ cymi uczestnikami tego wyjazdu. PowyĹźsze nie wyklucza korzystania z przestrzeni udostÄpnianej przez Lasy PaĹstwowe, wzglÄdnie inny podmiot dysponujÄ cy terenem, ktĂłrego wĹaĹcicielem jest Skarb PaĹstwa lub jednostka samorzÄ du terytorialnego (lub podmiot uprawniony do dysponowania terenem naleĹźÄ cym do prywatnych osĂłb fizycznych/prawnych) lub noclegu na polach namiotowych i kempingach. Organizator zapewnia odpowiedniÄ liczbÄ miejsc noclegowych?przy zaĹoĹźeniu, Ĺźe w jednym pokoju?lub?namiocie sÄ uczestnicy z tej samej grupy, w ktĂłrej prowadzi siÄ zajÄcia w trakcie wyjazdu, moĹźliwe jest zachowanie obowiÄ zujÄ cego dystansu spoĹecznego. W przypadku namiotĂłw turystycznych liczba osĂłb wynosi maksymalnie 3. Organizator musi zapewniÄ dodatkowe pomieszczenie/namiot na wypadek koniecznoĹci czasowego odizolowania uczestnika z podejrzeniem choroby zakaĹşnej.
- WchodzÄ c na zbiĂłrkÄ/spotkanie/innÄ formÄ pracy harcerskiej i wychodzÄ c z niej naleĹźy obowiÄ zkowo zdezynfekowaÄ/umyÄ rÄce.
- W trakcie wszystkich form naleĹźy maksymalnie ograniczyÄ kontakt z osobami niebÄdÄ cymi uczestnikami spotkania.
- W trakcie wszystkich form naleĹźy ograniczyÄ w miarÄ moĹźliwoĹci uĹźywanie przez wiÄcej niĹź jednÄ osobÄ tego samego przedmiotu/rekwizytu. JeĹli nie ma takiej moĹźliwoĹci, naleĹźy dezynfekowaÄ przedmioty/rekwizyty kaĹźdorazowo po uĹźyciu przez danÄ osobÄ, zanim inna osoba zacznie uĹźywaÄ tego przedmiotu/rekwizytu.
- JeĹli do uczestnictwa w danej formie niezbÄdne sÄ materiaĹy dydaktyczne, naleĹźy wyposaĹźyÄ w nie kaĹźdÄ osobÄ indywidualnie. W takim wypadku uczestnicy danej formy nie mogÄ siÄ wymieniaÄ zapewnionymi im indywidualnie materiaĹami dydaktycznymi.
- ProwadzÄ cy zbiĂłrkÄ/spotkanie/innÄ formÄ pracy harcerskiej sporzÄ dza listÄ uczestnikĂłw (imiÄ, nazwisko, numer telefonu kontaktowego), ktĂłrÄ przechowuje przez 14 dni od zbiĂłrki, a nastÄpnie niszczy.
- W trakcie zbiĂłrki/spotkania/innej formy pracy harcerskiej nie wolno przeprowadzaÄ zajÄÄ wymagajÄ cych fizycznego kontaktu z innym uczestnikiem lub osobÄ trzeciÄ , np. tradycyjne wiÄ zanie krÄgu.
- Osoba nadzorujÄ ca zbiĂłrkÄ/spotkanie/innÄ formÄ pracy harcerskiej przed jej rozpoczÄciem informuje uczestnikĂłw o zasadach bezpieczeĹstwa i profilaktyki.
- Organizatorzy wszystkich form powinni na bieĹźÄ co ĹledziÄ stronÄ www.gov.pl/koronawirus/ oraz www.zhp.pl/wracamy/, na ktĂłrej bÄdÄ publikowane bieĹźÄ ce informacje dotyczÄ ce obowiÄ zujÄ cych obostrzeĹ, zmian w prawie powszechnie obowiÄ zujÄ cych oraz wytycznych dla druĹźyn, w tym druĹźyn specjalnoĹciowych.
ZBIĂRKI GROMAD I DRUĹťYN
Wytyczne ogĂłlnopolskie
Miejsce:
ZbiĂłrki w miarÄ moĹźliwoĹci powinny odbywaÄ siÄ na ĹwieĹźym powietrzu. JeĹli odbywajÄ siÄ w pomieszczeniu zamkniÄtym to muszÄ byÄ speĹnione nastÄpujÄ ce warunki:
- W przypadku korzystania z pomieszczeĹ szkolnych ? zgodnie z ustaleniami z dyrektorem szkoĹy i zachowaniu obowiÄ zujÄ cego dystansu spoĹecznego.
- PracÄ gromad i druĹźyn NS dziaĹajÄ cych w MĹodzieĹźowych OĹrodkach Socjoterapii i OĹrodkach Szkolno-Wychowawczych naleĹźy dostosowaÄ do wytycznych wynikajÄ cych z zarzÄ dzenia dyrektora OĹrodka.
- W przypadku innych pomieszczeĹ niĹź szkolne ? zgodnie z ustaleniami z wĹaĹcicielem i zachowaniu obowiÄ zujÄ cego dystansu spoĹecznego.
Pomieszczenia naleĹźy w miarÄ moĹźliwoĹci wietrzyÄ raz na godzinÄ.
Maksymalna liczba osĂłb:
150 (ĹÄ cznie z kadrÄ i opiekunami)
ProwadzÄ cy zbiĂłrkÄ:
ZbiĂłrkÄ gromady/druĹźyny prowadzi druĹźynowy wspĂłlnie z przybocznymi. W przypadku, jeĹli druĹźynowy lub przyboczny sÄ niepeĹnoletni, zbiĂłrka odbywa siÄ pod nadzorem osoby peĹnoletniej, np. rodzica, opiekuna druĹźynowego lub innego peĹnoletniego instruktora ZHP.
Inne zasady bezpieczeĹstwa:
- Zaleca siÄ, aby w programie zbiĂłrki nie byĹo zwiedzania zamkniÄtych obiektĂłw publicznych np. muzea, kina. MoĹźliwe jest korzystanie z obiektĂłw publicznych bÄdÄ cych na otwartej przestrzeni.
- W przypadku druĹźyn specjalnoĹciowych naleĹźy dodatkowo stosowaÄ wytyczne publikowane przez wĹaĹciwe ministerstwa.
Regionalne obostrzenia dla powiatĂłw ?czerwonych? i ?şóĹtych? zgodnie z rozporzÄ dzeniem Rady MinistrĂłw w sprawie ustanowienia okreĹlonych ograniczeĹ, nakazĂłw i zakazĂłw w zwiÄ zku z wystÄ pieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1356 z późn.zm.)
Strefa şóĹta
Miejsce:
- ZbiĂłrki w miarÄ moĹźliwoĹci powinny odbywaÄ siÄ na ĹwieĹźym powietrzu. JeĹli odbywajÄ siÄ w pomieszczeniu zamkniÄtym to muszÄ byÄ speĹnione nastÄpujÄ ce warunki:
- W przypadku korzystania z pomieszczeĹ szkolnych ? zgodnie z ustaleniami z dyrektorem szkoĹy i zachowaniu obowiÄ zujÄ cego dystansu spoĹecznego.
- PracÄ gromad i druĹźyn NS dziaĹajÄ cych w MĹodzieĹźowych OĹrodkach Socjoterapii i OĹrodkach Szkolno-Wychowawczych naleĹźy dostosowaÄ do wytycznych wynikajÄ cych z zarzÄ dzenia dyrektora OĹrodka.
- W przypadku innych pomieszczeĹ niĹź szkolne ? zgodnie z ustaleniami z wĹaĹcicielem i zachowaniu obowiÄ zujÄ cego dystansu spoĹecznego.
- Pomieszczenie naleĹźy w miarÄ moĹźliwoĹci wietrzyÄ raz na godzinÄ.
Maksymalna liczba osĂłb:
Gromada/druĹźyna na zbiĂłrce pracuje w grupach do 20 osĂłb (ĹÄ cznie z kadrÄ i opiekunami).
ProwadzÄ cy zbiĂłrkÄ:
ZbiĂłrkÄ gromady/druĹźyny prowadzi druĹźynowy wspĂłlnie z przybocznymi w grupach maksymalnie 20-osobowych. W przypadku, jeĹli druĹźynowy lub przyboczny sÄ niepeĹnoletni, zbiĂłrka w danej 20-osobowej grupie odbywa siÄ pod nadzorem osoby peĹnoletniej, np. rodzica, opiekuna druĹźynowego lub innego peĹnoletniego instruktora ZHP.
Inne zasady bezpieczeĹstwa:
- W programie zbiĂłrki nie ma zwiedzania obiektĂłw publicznych.
- W przypadku druĹźyn specjalnoĹciowych naleĹźy dodatkowo stosowaÄ wytyczne publikowane przez wĹaĹciwe ministerstwa.
Strefa czerwona
WyĹÄ cznie zbiĂłrki on-line