14 Mazowieckiej DruĹźyny Harcerskiej im. Stefana Czarnieckiego
1.07.1919 r- StanisĹaw Ciszewski wraz z grupÄ 30 chĹopcĂłw tworzy I PruszkowskÄ DruĹźynÄ HarcerskÄ im. Romualda Traugutta
23 kwietnia 1923r nastÄ piĹa zmiana patrona druĹźyny na hetmana Stefana Czarnieckiego.
1 kwietnia 1924 za pomoc w czasie poĹźaru na terenie szpitala w Tworkach druĹźyna otrzymuje w nagrodÄ nowÄ siedzibÄ/harcĂłwkÄ w pomieszczeniach po remizie straĹźy poĹźarnej oraz sprzÄt gaĹniczy i instrumenty dÄte. PowstajÄ dwie sekcje straĹźackie i orkiestra dÄta!!! To chyba pierwsza taka w Polsce.
27 wrzeĹnia 1925 I Pruszkowska DruĹźyna Harcerska otrzymuje sztandar. ChorÄ
Ĺźym jest druĹźynowy Jerzy Anczykowski.
W 1930 nastÄ piĹa zmiana numeracji druĹźyn i nazw druĹźyn, nowe numery ustalono druĹźynom w zaleĹźnoĹci od czasu ich zorganizowania- w ten sposĂłb I PDH zmienia siÄ w 14 MazowieckÄ DruĹźynÄ HarcerskÄ im. St. Czarnieckiego
HAL 1934r –14 MDH organizuje pierwszÄ GromadÄ ZuchowÄ w Pruszkowie
W 1934 roku odbyĹ siÄ obĂłz w Murzasichlu w czasie ktĂłrego harcerze pomogli mieszkaĹcom podczas powodzi. Podczas poĹźegnalnego ogniska wĂłjt zdjÄ Ĺ ze swojego kapelusza muszelki i zaĹoĹźyĹ je na rogatywkÄ druĹźynowego Stefana Kowalskiego, w tym samym momencie inni gĂłrale zrobili dokĹadnie to samo, od tamtej pory nosimy je z dumÄ na naszych czapkach, tak narodziĹa siÄ kolejna 14 tradycja.
W 1935 r. harcerze z 14 MDH biorÄ udziaĹ w Zlocie w Spale.
W 1939 r. zostaĹ powoĹany szczep.
WrzesieĹ 1939 r. wszyscy ktĂłrzy mogli zaciÄ gnÄli siÄ do wojska i wyruszyli na front, Ci ktĂłrzy nie mogli bo byli za mĹodzi podjÄli sĹuĹźbÄ pogotowia harcerskiego i zostali wcieleni do SĹuĹźby BezpieczeĹstwa. Mieli za zadanie broniÄ waĹźnych dla obronnoĹci obiektĂłw: mostĂłw, torĂłw kolejowych, linii telefonicznych i elektrycznych. PeĹnili dyĹźury w komisariacie policji i brali udziaĹ w patrolach. Nikt z nich nie sÄ dziĹ, Ĺźe w taki sposĂłb przyjdzie im sprawdzaÄ harcerskie umiejÄtnoĹci ale przecieĹź kaĹźdy z nich ĹlubowaĹ broniÄ swej Ojczyzny.
Trwali na posterunkach do 7 wrzeĹnia później czÄĹÄ z nas udaĹa siÄ do Warszawy by tam braÄ udziaĹ w obronie Stolicy.
Podczas obrony Warszawy 25 wrzeĹnia w walce o Fort Czerniakowski zginÄ Ĺ Piotr Szeppe – pomimo okupacji jego koledzy z druĹźyn wziÄli udziaĹ w pogrzebie a na trumnie znalazĹa siÄ rogatywka z muszelkami, a przy grobie odĹpiewana zostaĹa Modlitwa Harcerska.
PaĹşdziernik 1939 -Harcerze 14-ki tworzÄ tajnÄ druĹźynÄ harcerskÄ ?Zielony DÄ b?, skĹadajÄ przysiÄgÄ na sztandar 14-ki i rÄce druĹźynowego Stefana Jaronia Kowalskiego. W późniejszym okresie okupacji z druĹźyny ?Zielony DÄ b? powstaje ?RĂłj? Hufiec Szarych SzeregĂłw ?Zielony DÄ b? komendantem zostaje druĹźynowy 14-ki St. JaroĹ Kowalski
Zapraszamy do zapoznania siÄ takĹźe z artykuĹem phm Tadeusza Jarosa o poczÄ tkach harcerstwa w Pruszkowie
PrzeglÄ d Pruszkowski: Historia harcerstwa w Pruszkowie
Patron Szczepu
Kapitan Harcmistrz Stefan JaroĹ-Kowalski (2.08.1915 – 15.06.1979)
W wieku lat 12 wstÄ piĹ do 1 PDH im. Stefana Czarneckiego, przemianowanej nastÄpnie na 14 MDH. Po 6 latach zostaĹ jej druĹźynowym. W roku 1936 otrzymaĹ stopieĹ podharcmistrza. W sierpniu 1939r. wziÄ Ĺ udziaĹ w walkach pod MĹawÄ , gdzie zostaĹ ranny. W listopadzie 1939r zbiera powracajÄ cych z wojny harcerzy i wspĂłĹtworzy zalÄ Ĺźek tajnego harcerstwa. W roku 1940 tajne harcerstwo przechodzi w organizacjÄ o nazwie ?Szare Szeregi?. Stefan Kowalski pod pseudonimem JaroĹ zostaje komendantem hufca ?Szarych SzeregĂłw? kryptonim ?Zielony DÄ b?. Podczas Powstania jako dowĂłdca kompanii JaroĹ braĹ udziaĹ w walkach zgrupowania ?LeĹnik? i ?RadosĹaw?.
Po wojnie otrzymaĹ awans do stopnia kapitana oraz nominacjÄ na harcmistrza. Z rÄ k generaĹa Bora-Kom
orowskiego otrzymaĹ KrzyĹź Wojenny Orderu Virtuti Militari. ByĹ odznaczony dwukrotnie KrzyĹźem Walecznych i KrzyĹźem ZasĹugi z Mieczami.
W roku 1947 wraca do kraju i podejmuje prĂłbÄ odbudowy harcerstwa.
Stefan JaroĹ Kowalski to pedagog, harcerz, ĹźoĹnierz, krajoznawca, pielgrzym, a nade wszystko wielki przyjaciel mĹodzieĹźy. Jest bohaterem Warszawy, Pruszkowa i PÄcic i jak o nim napisano: ?nigdy nie obnosiĹ siÄ ze swoim bohaterstwem, bÄdÄ c ciepĹym i niezwykle skromnym czĹowiekiem?.
W trakcie Kampanii Bohater w przeciÄ gu roku w ramach naszych zajÄÄ harcerskich poznawaliĹmy Bohatera naszego Szczepu Stefana Jaronia Kowalskiego, poznajÄ c historiÄ Jego Ĺźycia, postawÄ szlachetnego czĹowieka i harcerza jakÄ prezentowaĹ, poznajÄ c takĹźe ludzi z ktĂłrymi wspĂłĹpracowaĹ . JesteĹmy dumni majÄ c takiego Bohatera wĹrĂłd Nas, prĂłbujÄ c wzorowaÄ siÄ na szlachetnoĹci, zasadach i ideach, ktĂłre kierowaĹy Jego Ĺźyciem.